Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2023

Szczegóły Projektu

Nazwa projektu:

"Spokojna przestrzeń rodzinna" - plac zabaw, siłownia i skwerek u zbiegu ulic Francuskiej, Dworcowej i Cmentarnej

Typ projektu:

TWARDY - tzw. inwestycyjny ( od 10 000 do: 500 000 zł brutto )

Dokładny adres:

skwerek przy skrzyżowaniu ulic Francuskiej, Dworcowej i Cmentarnej

Nr działki:

Działka nr 39, Cieplice VI, obręb 006

Skrócony opis projektu:

Projekt zakłada zagospodarowanie zaniedbanego terenu u zbiegu ulic: Francuskiej, Dworcowej oraz Cmentarnej i stworzenie tam miejsca do rekreacji i wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz ławeczki przy kwietnej rabacie pozwolą zmienić to miejsce i dadzą możliwość spędzania wolnego czasu na powietrzu całym rodzinom.

Pełny opis projektu:

Projekt zakłada zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Kamiennej, u zbiegu ulic: Francuskiej, Dworcowej i Cmentarnej. Obszar ten od lat jest zaniedbany. Przed II wojną światową stał tam pomnik poległych w czasie I wojny światowej. Do dzisiaj zachowała się jedynie podmurówka na planie koła, którą można wykorzystać na stworzenie kwietnej rabaty. Dodatkową atrakcją byłaby np. drewniana rzeźba nawiązująca do stojących już w Jeleniej Górze figur szachowych lub stworzona przez uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Ponadto powstałby w tym miejscu plac zabaw dla dzieci (zestaw „domek” ze zjeżdżalnią, huśtawki dla dzieci 0-3 lat oraz dla starszych, piaskownica), a także siłownia zewnętrzna, składająca się z urządzeń: biegacz, orbitrek, wahadło/twister, wioślarz, jeździec i wyciskanie siedząc. Projekt zakłada także ustawienie ławek przy rabacie oraz wydzielenie miejsc parkingowych, aby ułatwić dostęp do miejsca rekreacji osobom mieszkającym poza okolicą „Spokojnej przestrzeni rodzinnej”. W tej części Cieplic brakuje miejsca do rekreacji i zabaw dla dzieci, które nie mając wydzielonej przestrzeni dla siebie, narażają się na niebezpieczeństw bawiąc się na ulicy. Brakuje tu także miejsca do odpoczynku, gdzie wśród uporządkowanej roślinności można miło spędzić czas. Takie miejsce przydałoby się zwłaszcza osobom starszym, które np. w drodze na pobliski cmentarz mogłyby odpocząć. Takie bezpieczne miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów dodatkowo będzie sprzyjało zacieśnianiu sąsiedzkich relacji. Najmłodsi będą mogli zadbać o swój rozwój i ćwiczenie kompetencji społecznych w grupie innych dzieci, zaś dorośli będą mogli poprawić swoją kondycję i zadbać o zdrowie nie ponosząc dodatkowych kosztów na zakup urządzeń do domów czy karnetów na siłownię. „Spokojna przestrzeń rodzinna” byłaby miejscem nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale z racji usytuowania wzdłuż ul. Wolności i biegnącej obok kładki dla pieszych, mogliby z tego miejsca korzystać także mieszkańcy innych części Jeleniej Góry, np. pobliskiego os. Widok. Miejsce wspólnych zabaw i wypoczynku wpływa także pozytywnie na relacje rodzinne, a gdy dzieci zajęte są zabawą, to rodzice czy dziadkowie mogą porozmawiać czy np. poczytać książkę.

Zestawienie kosztów:

1.Dokumentacja projektowa, zezwolenia25 000.00 zł
2.Przygotowanie terenu (m.in. uporządkowanie, roboty ziemne, utwardzenie, wydzielenie miejsc parkingowych)50 000.00 zł
3.Położenie nawierzchni syntetycznej pod urządzenia140 000.00 zł
4.Plac zabaw (zestaw, huśtawki, piaskownica)60 000.00 zł
5.Siłownia zewnętrzna (6 urządzeń: biegacz, orbitrek, wahadło/twister, wioślarz, jeździec i wyciskanie siedząc)60 000.00 zł
6.Nasadzenia, rabata, ławki, kosze na śmieci15 000.00 zł
7.Ogrodzenie placu zabaw50 000.00 zł

Szacowany całkowity koszt: 400 000.00 zł

Dodatkowe załączniki (o ile zostały dodane przez Wnioskodawców):

Załącznik: projekt zagospodarowania skweru.jpg

Załącznik: foto 1.jpg

Załącznik: foto 2.jpg

Załącznik: foto 3.jpg

Załącznik: foto 4.jpg

Wersja PDF projektu:

Pobierz projekt w wersji PDF

OCENA FORMALNA: POZYTYWNA

OCENA MERYTORYCZNA: POZYTYWNA

Lokalizacja na mapie: